Certificat ISO 9001
Gala Folk "Floare de colț" ediția a II-a

Impozite şi Taxe Online - detalii aplicatie de vizualizare

Detalii despre Aplicatia Impozite şi Taxe Online - vizualizare online

Acum puteti vizualiza taxele si impozitele pe Internet urmand pasii urmatori:

I. Inregistrarea in Sistem

Completati o cerere tip pentru obtinerea datelor de autentificare in sistem. Aceste cereri se gasesc la sediul primariei sau se completeaza accesand butonul "Formular" din aplicatie, dupa care se tipareste la imprimanta.

Cererile se depun la sediul Directiei de Venituri a Primariei municipiului Sighetu-Marmatiei.

In cel mult doua zile lucratoare de la data inregistrarii cererii, solicitantul este introdus in lista de utilizatori ai Sistemului si se genereaza elemente de identificare si autentificare in Sistem pentru acesta.

Elementele de identificare si autentificare in Sistem se inmaneaza solicitantului in plic inchis, stampilat de catre entitatea fiscala. Inmanarea plicului se face numai dupa verificarea identitatii solicitantului la sediul Primariei municipiului Sighetu-Marmatiei.

Prin acceptarea elementelor de identificare si autentificare in Sistem solicitantul isi asuma responsabilitatea controlului acestora si a luarii unor masuri pentru a preveni pierderea, dezvaluirea sau utilizarea neautorizata.

Utilizatorul este obligat sa solicite noi elemente de identificare si autentificare in Sistem, daca observa ca plicul a fost desigilat.

In caz de expunere a elementelor de identificare si autentificare in Sistem, utilizatorul in cauza trebuie sa solicite schimbarea acestora printr-o cerere adresata entitatii fiscale.

In cel mult doua zile lucratoare de la data inregistrarii cererii se genereaza noi elemente de identificare si autentificare in Sistem pentru solicitant.

II. Conectarea la Sistem

a. Accesati pagina primariei www.primaria-sighet.ro
b. Alegeti din meniu 'Taxe si impozite'
c. In pagina 'Taxe si ipozite' accesati butonul "Aplicatia Taxe si Impozite Online"
d. Identificarea se face pe baza elementelor de identificare si autentificare primite de la Primarie (pasul I. Inregistrare in sistem)

Pagina web contine informatii despre toate obiectele impozabile (cladie, teren, auto...) aflate in proprietatea dumneavoastra.

Dupa autentificare utilizatorul are acces in citire la inregistrarile aferente lui din Registrul Sistemului.

Continutul informational are urmatoarea structura:

a) antet continand datele personale ale contribuabilului;
b) lista impozitelor si taxelor datorate, in format tabelar

Decuplarea de la Sistem se face automat la inchiderea navigatorului Internet.

24° C
23 August 2014